Union Butterfield® 5110079 945 Center Cutting Regular Length Single End Square End End Mill, 3/4 in Dia Cutter, 1-5/8 in Length of Cut, 4 Flutes, 3/4 in Dia Shank, 3-7/8 in OAL, Bright
Invoice Description
END MILL,3/4IN, SINGLE END, CNTR CUT,4FL, HSS, 3/8INSHK,1-5/8:LOC,3-7/8IN OAL, UB #945 END MILLS
Features
Back To Top- High speed steel provides good wear resistance, it is commonly used for general purpose applications on both ferrous and nonferrous materials
- Uncoated tools have no additional surface treatment or coating for use on a broad range of materials
- Square nose end mills create sharp, unrounded cuts
- Center cutting design allows the end mill to plunge into material like a drill bit while also performing conventional surface milling
- Aluminum/aluminum alloys, cast iron, steel/steel alloys, titanium/titanium alloys compatible material
- +0.003 tolerance
Tech Specs
Back To Top| Type | Center Cutting Regular Length Single End Square End |
|---|---|
| Series | 945 |
| Cutter Diameter | 3/4 in |
| Overall Length | 3-7/8 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle | 30 deg |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Material | HSS |
| Finish | Bright |
| Brand | Union Butterfield |
| In Stock | Y |
| Length of Cut | 1-5/8 in |