Union Butterfield® 6007014 1528 General Purpose Union Butterfield® Straight Flute Hand Tap, Right Hand Cutting, #8-32 Thread, H2 Thread Limit, Bottoming Chamfer, 4 Flutes, Bright, HSS
Invoice Description
BOTTOM TAP, 8-32, H2, HSS, 4 FLUTE STRAIGHT FLUTE , RIGHT HAND CUT, SQUARE DRIVE SHANK, DORMER GENERAL PURPOSE HAND TAPS
Features
Back To Top- The most versatile taps for hand use or machine tapping in a wide variety of materials in through or blind hole applications
- A medium alloyed high speed steel that has good machinability and good performance
- HSS exhibits hardness, toughness and wear resistance characteristics that make it attractive in a wide range of applications
Tech Specs
Back To Top| Brand | Union Butterfield |
|---|---|
| In Stock | N |
| Chamfer Type | Bottoming |
| Class of Fit | 2B/3B |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish/Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Material Application | Steel, Stainless Steel, Copper, Titanium, Nickel, Cast Iron, Aluminum Magnesium and Synthetic Materials |
| Measurement System | Imperial |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2-1/8 in |
| Series | 1528 |
| Shank Diameter | 0.168 in |
| Thread Length | 3/4 in |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | #8-32 |
| Thread Standard | UNC |
| Type | General Purpose |