Union Butterfield® 6007569 1534NR Non-Relieved Spiral Point Machine Tap, Right Hand Cutting, #6-32 Thread, H3 Thread Limit, Plug Chamfer, 2 Flutes, Bright, HSS
Invoice Description
SPIRAL PT PLUG TAP, 6-32, H3, HSS, 2 FLUTE, RIGHT HAND CUT, SQUARE DRIVE SHANK, UNION BUTTERFIELD HSS SPIRAL POINT TAPS
Features
Back To Top- Feature concentric threads with no pitch diameter relief
- These taps are particularly recommended for applications requiring close gauging fits and in older equipment that is not sufficiently rigid to accommodate the free cutting action of the regular 1534/1585 series
Tech Specs
Back To Top| Type | Non-Relieved |
|---|---|
| Thread Length | 11/16 in |
| Overall Length | 2 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Diameter | 0.141 in |
| Material | HSS |
| Brand | Union Butterfield |
| In Stock | N |
| Chamfer Type | Plug |
| Class of Fit | 2B/3B |
| Finish/Coating | Bright |
| Material Application | Steel, Stainless Steel, Cast Iron, Titanium, Nickel, Copper, Aluminum Magnesium and Synthetic Materials |
| Measurement System | Imperial |
| Series | 1534NR |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Size | #6-32 |
| Thread Standard | UNC |