Union Butterfield® 6008630 1700M General Purpose Union Butterfield® Straight Flute Hand Tap, Right Hand Cutting, M8x1.25 Thread, D5 Thread Limit, Plug Chamfer, 4 Flutes, Bright, HSS
Invoice Description
METRIC PLUG TAP,M8X1.25, 4 FLUTE, HSS, D5, BRIGHT FINISH, SERIES 1700M, PRECISION METRIC HAND TAPS
Features
Back To Top- The most versatile taps for hand use or machine tapping in a wide variety of materials in through or blind hole applications
- A medium alloyed high speed steel that has good machinability and good performance
- HSS exhibits hardness, toughness and wear resistance characteristics that make it attractive in a wide range of applications
Tech Specs
Back To Top| Type | General Purpose |
|---|---|
| Series | 1700M |
| Thread Length | 1-1/8 in |
| Overall Length | 2-23/32 in |
| Number of Flutes | 4 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Class of Fit | 6H |
| Shank Diameter | 0.318 in |
| Material | HSS |
| Brand | Union Butterfield |
| In Stock | N |
| Chamfer Type | Plug |
| Finish/Coating | Bright |
| Material Application | Steel, Stainless Steel, Copper, Titanium, Nickel, Cast Iron, Aluminum Magnesium and Synthetic Materials |
| Measurement System | Metric |
| Thread Limit | D5 |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Thread Standard | Coarse |